تبلیغات
بوچوک! - حمله بالگرد‌های قطری به ماهیگیران ایرانی

بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 5 آبان 1389

 

بزرگترین پرتال سرگرمی و تفریحی ایرانیان *** www.m0ri.com

با گذشت بیش از سه هفته از ناپدید شدن ۶ ماهیگیر ایرانی، که گفته می شود توسط گارد ساحلی قطر مورد حمله قرار گرفته، تا کنون نه از سوی دولت قطر و نه وزارت خارجه کشورمان اطلاعاتی از آنها در اختیار خانواده هایشان قرار نگرفته است…

جهت خواندن به (ادامه مطلب) مراجعه کنید…


در تاریخ ۸/۷/۱۳۸۹ دو قایق ماهیگیری ایرانی به قصد صید ماهی از بندر عسلویه حرکت کرده و پس از قرار گرفتن در خط مرزی دریایی میان ایران و قطر توسط بالگردهای قطری مورد حمله قرار می گیرد که در این حمله سه تن از سرنشینان قایق های یادشده مجروح و سپس هر ۶ سرنشین این دوقایق، توسط گارد ساحلی قطر دستگیر و به دوحه منتقل می شوند.

بر پایه این گزارش و به نقل از منابع محلی، این اتفاق که تاکنون سابقه نداشته آنگاه رخ می دهد که ماهیگران ایرانی ناخواسته و بر اثر جریانات دریایی وارد آبهای ساحلی قطر می شوند به دنبال آن دو بالگرد قطری به سوی سرنشینان قایق های ماهیگیری ایرانی آتش گشوده و سه تن از آنها را مجروح و سپس به دوحه منتقل می کند.

به دنبال این حادثه، خانواده های ماهیگران یادشده به طور شخصی پیگیر وضعیت آنها می شوند و برابر اطلاعاتی که کسب کرده اند یکی از مجروحین به سبب اصابت گلوله به ناحیه سینه در وضعیت نامناسبی قرار داشته و به همراه دو مجروح دیگر در بیمارستانی در دوحه بستری شده اند، همچنین سه ماهیگیر دیگر نیز در بازداشت قطری ها به سر می برند بدون آنکه مکان نگهداری و وضعیت رسیدگی به جرم آنها مشخص شده باشد.

بر پایه این گزارش، یک منبع مطلع محلی به «تابناک» گفت، در حال حاضر فرمانداری کنگان، استانداری بوشهر و وزارت خارجه در حال پیگیری بوده اما به نتیجه مشخصی نرسیده اند! این منبع افزود، تاکنون چنین حادثه ای سابقه نداشته و به سبب جزر و مد دریایی و نزدیکی مرزهای آبی در خلیج فارس، همواره ورود قایق های ماهیگیری کشوری به آبهای ساحلی کشور دیگر رخ می دهد اما با تذکر گارد ساحلی کشورها و در مواردی بازداشت موقت یک یا چند روزه، ماهیگران آزاد می شدند. متاسفانه این بار قطری ها به شکلی غیر مرسوم و بی سابقه اقدام به شلیک به سوی ماهیگیران بی دفاع نموده اند.

در همین حال، برخی ماهیگیران می گویند چند روز پیش از این حادثه میان ماهیگیران ایرانی و قطری درگیری جزئی در این منطقه انجام شده بوده و به نظر می رسد اقدام قطری ها به تلافی درگیری یادشده میان ماهیگیران دو کشور بوده است.

اکنون و با گذشت بیش از سه هفته از این حادثه، دولت قطر مسئولیت این اقدام را هنوز به عهده نگرفته و پاسخ مشخصی نیز به خانواده های ماهیگیران ایرانی نداده است. از سوی دیگر وزارت خارجه نیز نسبت این موضوع هنوز موضع خاصی اتخاذ نکرده است و خانواده های این افراد در بلاتکلیفی قرار دارند.

با توجه به اینکه چنین اتفاقی در تاریخ دریانوردی کشورمان بی سابقه بوده و از سویی قطر در میان دیگر همسایگان ایران در حاشیه خلیج فارس در حال حاضر روابط مناسب تری با کشورمان دارد به نظر می رسد رسیدگی به این حادثه باید با جدیت و حساسیت بیشتری توسط وزارت خارجه پیگیری شود و طرف قطری نیز باید در قبال چنین اقدام غیر معمول و غیر منتظره ای نه تنها پاسخگو بوده بلکه به شکل شایسته ای جبران نماید، زیرا در غیر این صورت در آینده شاهد حوادث بدتری از این دست خواهیم بود.

برچسب ها: اخبار ایرانی، اخبار داخلی، بالگرد های ایرانی، بالگرد های عراقی، بالگردهای قطری، حمله بالگرد های قطری به ایران، حمله بالگردها به ایران، خبر، خبر هاب خارخی، خبر های از ایران، خبر های از شمال كشور، خبر های جالب، خبر های داخلی، خبر های سیاسی، دریانوردان كشور، ماهیگیران، ماهیگیران ایرانی،
ارسال توسط دی وی دی فروش
آرشیو مطالب
امکانات جانبی
blogskin